İnzivaya Çekilmiş İnsanlar

İnzivaya Çekilmiş İnsanlar

1900
1
PAYLAŞ


Bugün pazartesi ve şuan haftasonunun bana verdiği kısıtlı özgürlüğümün esiriyim, bu nedenle buradan giricem konuya.

Fotoğrafçı Danila Tkachenko, 2014 yılında Rusya ve Ukrayna’nın ormanlık alanlarında kendini toplumdan soyutlamış bazı insanların (onların izinleri dahilide) fotoğraflarını çekmiş. Tüm projeyi buradan inceleyebilirsiniz.

Evsiz ve toplum tarafından dışlanmış gibi görünen bu insanların derdi sizce ne?

Danila’ın blogunda yazdığına göre bu insanların bir çoğu 10 yılı aşkın bir süredir tabiatta yaşıyor, toplumsal tutarsızlık içinde barınamamış ve inzivaya çekilmiş bu tabiat adamlarının tek bir derdi var o da içsel özgürlüklerini ve benliklerini yeniden kazanmak.

Hepimiz toplumsal bir çerçevenin içinde yaşıyoruz ve edindiğimiz mevkinin esirlerleri olup çıkıyoruz. Aslında sahip olmadıklarımıza, sahip olmak için çırpınmadığımız kadar özgürüz.

Bize dayatılan ihtiyaç listesi dahilinde hangimiz bilinçli yaşayabiliyoruz.

Bakarsınız henüz farkında olmadığınız bir şey fark edersiniz, hatta bir gün sizin de aklınıza yatar.

Bu adamlara bir bakın, sizce büyük salonu olan yüksek pencereli bir eve ihtiyaçları var mı? Barınmak için bankadan çekecekleri ev kredisini ödeyebilmek adına 12 yılını kurumsal bir firmanın işçiliğine adamalarına gerek var mı?

Toplumsal dönüşüm için atılacak dört adım var: Düşlemek, düzeltmek, direnmek ve değiştirmek.

Ölüm geldiğinde hiç yaşamamış olmamak için evlerini, arabalarını, paralarını, modern toplumsal hayatın onlara verdiklerini, onlardan aldıklarını geride bırakan, kendi başına yaşama fikrini benimsemiş bu özgür insanlar ile tanışın.

Yalnız olduğunuzda ve çevrenizdeki boşluğun giderek büyüdüğünü hissettiğinizde, kendinizi anlamaya doğru attığınız adımların başında olduğunuz gerçeğini farkedersiniz. Bu nedenle pek çoğumuz büyük şehirlerin kalbinde yaşıyor ve doğanın içinde kendi benliğimizi buluyoruz.

Sezen.


escape_22

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK