TÜRKİYE’NİN İLK EKOLOJİK KÖYÜ KURULUYOR

TÜRKİYE’NİN İLK EKOLOJİK KÖYÜ KURULUYOR

2866
2
PAYLAŞ


Kendi hayatımızı doğaya zarar vermeden ve doğanın bize verdikleri ile, sürdürebilmeyi öğrendiğimizde değişecek bu dünya!

Van’da duyduğumda gözlerimin yaşarmasına sebep bir projeye başlandı.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı “İnandığımız gibi yaşamak istiyoruz, o yüzden bu projeyi başlattık” dedi. Duydum, resmen dedi.

İnandıkları neydi?

Bir köy, ekolojik bir köy. Doğanın bize verdiğini, dönüştürerek tekrar ona vermek. Canına can katmak için tasarlanan bir köy.

Yani Türkiye’nin  ilk Ekolojik Köyü nihayet kuruluyor, ve Van’da kuruluyor!!

Güneş Evi ve Ekolojik Köyü projesi Van Belediyesi tarafından kabul edildi. Van’ın Fidanlık alanındaki 12 dönüm arazi üzerinde kurulması tasarlanan proje 5 ana unsurdan oluşuyor. Güneş Evi, Saman Balyası Ev, Isıl Duvar Ev, Kompost Ev, Sürdürülebilir Tarım (Perma Kültür) öğelerinden oluşacak olan köydeki bütün enerji ve tüketim maddeleri doğal yollardan elde edilecek.

Bu ne muhteşem bir haber! Bütün enerji ve tüketim maddeleri doğal yollardan elde edilecek.

Gerçekten inandığımız gibi yaşayabilecek miyiz?

Güneş Ev, tüm enerjisini güneşten alacak ve sıcak su, ısınma suyu ihtiyacını karşılayacak.

Gidip gelen pahalı elektriğe ihtiyaç yok,  pahalı doğalgaza da ihtiyaç yok.

Güneş Evin, mutfakta yemek pişirmede kullanılacak olan enerji de foseptik çukurlarında elde edilen evsel atıklardan elde edilecek.

Evsel atıkların ürettiği gazlar fermante edilerek metan gazına dönüşecek sonunda da kullanılabilir enerjiye dönüşecek.

Tüpe gerek yok, pahalı doğalgaza gerek yok.

Ayrıca evdeki soğutma bacalarıyla da yine güneş enerjisinden yararlanarak, yazın soğutma işlemleri için de kullanılabilecek.

Evet klimaya da ihtiyaç yok.

Evde mutfak, genel tuvalet, banyo gibi mekanların yanında sürdürülebilir tarım (perma kültür) ve ekolojik yaşama dair sergi ve seminer odaları yer alması tasarlanıyormuş.

Kendi hayatımızı doğaya zarar vermeden, doğanın bize verdikleri sürdürebilmeyi öğrendiğimizde değişecek bu dünya!

Ayrıca ekolojik köyde kurulacak olan Kompost Deposu yöntemiyle de köydeki bütün fidanlık alanının evsel atıkları biriktirilerek doğal gübreye dönüştürülecekmiş..

Doğal gübreler sürdürülebilir tarım alanında kullanılacak ve bunun dışında üretim için başka hiç bir gübre kullanılmayacak. Bu da demek oluyor ki organik kelimesi sonunda Türkiye de adının gerçek anlamını bulacak.

Bununla da Perma Kültür denilen Sürdürülebilir Tarım projesi hayata geçirilecek. Bütün köy aynı zamanda halka açık olacak, ekolojik-komünal yaşam için bir prototip olarak eğitim amaçlı kullanılacak.

Yani bazıları ağaçları keser avm yapar, bazıları ağaçların altına ekolojik köy kurar.

Tasarımcı

Sezen

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK