Ünlü Kilis Evleri

Ünlü Kilis Evleri

1627
1
PAYLAŞ

Kilis’ in taş evleri yaşamı sürdürebilmek, barınabilmek için halkın inşa ettiği taş evlerdir. Kilis’te yapılan taş evler yaşayan halkın gereksinimlerini karşılayacak bir tarzda inşa edilmiştir.

Kilis’de evler genellikle halk arasında “dam” denilen düz (toprak)  çatılı, dışa kapalı, dışarıya penceresi olmayan, içeride avlusu olan taş evlerdir. İklim koşullarına uygun olarak yetiştirilen biber, üzüm, incir vb. meyve ve sebzeler evlerin “dam” denilen yerlerinde kurutulur ve  salça, pekmez yapılır.

Zengin bir tarihe sahip olan Kilis evleri sokaktan avlular ile ayrılmış yapılardır.

Kilis evleri odalar, avlular, mutfak ve mağara (kiler ve odunluk olarak kullanılan bodrumdaki oda) gibi bölmelerden oluşur.

Bugün eski Kilis evlerine çok nadir de olsa rastlanmaktadır. Fakat bu evler şuan harabe halindedir ve içlerinde yaşayan insanlar ölmektedir. Evlerinde uyurken, akşam yemeklerini yerken, dükkanlarına giderken..

Yaşam haklarımızı korumakla sorumlu olan yetkililer sokaklarda toplu halde gezmemeleri konusunda Kilis halkını uyarmaktadır.

Ne yazık ki insanlar yaşadığımız bu ülkenin bir şehrinde kendi evlerinde hem de her gün ve çok normalmiş gibi yavaş yavaş ölmekte…

1 YORUM

  1. Birbirinden güzel evler zamanında yapılmış fakat ne yazıkki yeterince üstüne düşülmeyerek harabe olmalarına neden olunmuş. Halbuki bunların herbiri birer sanat, birer tarihi eser niteliğinde örneklerdir. İnsanlar olarak daha duyarlı olup geçmişimize sahip çıkmamız gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK